Türkiye Cumhuriyeti

Taşkent Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

 

Sevgili Vatandaşlarım,

Değerli Özbekistan Vatandaşı Kardeşlerim,

Bir Türk diplomatı için Türk halkının “Ata Yurdu” olarak gördüğü Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde görev yapmak her zaman özel bir onur kaynağıdır. Bu nedenle dilimiz, dinimiz ve medeniyetimiz bir olan kardeş ülke Özbekistan’da Büyükelçi olarak görev yapmaktan büyük gurur ve memnuniyet duyuyorum.

Köklü bir tarihe, zengin bir kültüre, geniş doğal kaynaklara ve 32 milyona yakın nüfusa sahip Özbekistan, Merkezi Asya bölgesinin en önemli ülkelerinden biridir.

Görev sürem içinde Özbekistan ve Türkiye ilişkilerini her alanda iki ülkenin büyüklüğüne, tarihi kardeşliğine ve ekonomik gücüne yaraşır seviyeye çıkarmak için Büyükelçiliğimizin tüm birimlerindeki görev arkadaşlarımla birlikte her türü çabayı göstereceğimizden emin olunmalıdır.

Ayrıca, Özbekistan’a iş ilişkileri kurmak, yatırım yapmak ya da başka vesilelerle gelen ve/veya bu ülkede sürekli olarak ikamet etmekte olan vatandaşlarımıza yurt dışındaki bir Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğinden beklenebilecek her türlü hizmet ve desteğin verilmesi de Büyükelçiliğimizin asli görevlerindendir.   

Bu vesileyle Büyükelçiliğimizin kapılarının hem vatandaşlarımız ve hem de Özbekistan vatandaşı kardeşlerimiz için her zaman açık olacağını belirtir, bu mesajı okuyan herkesi sevgi ve saygıyla selamlarım.

Ahmet Başar ŞEN

Büyükelçi